Co powinniśmy wiedzieć o półfabrykatach, kiedy kupujemy lampy dziecięce

W zależności od tego z czego została wykonana lampa dobrze by było wiedzieć odrobinę więcej niż sprzedawca. Jeżeli np. nasze lampy do salonu, lampy dziecięce, lampy klasyczne, nowoczesne lampy sufitowe zostały wykonane ze stali i sprzedawca zapewnia nas, że są najwyższej jakości, to dobrze byłoby spojrzeć na parametry tej stali, żeby przekonać się czy faktycznie mamy do czynienia z najwyższą jakością.

lampy dziecięceOkazuje się często, że sprzedawca chwali lampy do salonu, lampy dziecięce, lampy klasyczne, nowoczesne lampy sufitowe, my je kupujemy, a potem one bardzo szybko się psują i są do wyrzucenia. Jeżeli kupujemy coś taniego, to z pewnością nie jest nam tego aż tak bardzo szkoda, jeżeli jednak wydajemy na to tysiące złotych, to chcielibyśmy, aby to wyglądało dobrze i działało jak najdłużej.
Dlatego najlepiej jest wiedzieć co nie co o produkcie, z którego wykonana jest dana lampa. I tak np. stale dzieli się na: płytko hartujące: mają większą czystość ale mniejszą hartowność , można z nich wykonywać narzędzia których grubości nie przekraczają 20 mm; głęboko hartujące: wytwarza się z nich narzędzia o większych rozmiarach. Jedne i drugie cechuje niewielka hartowność i utwardzają się one tylko powierzchniowo. Hartuje się je w temperaturze 760-800 stopni Celsjusza, chłodzi się w wodzie niekiedy w oleju. Po zahartowaniu uzyskuje się strukturę martenyztyczną z austenitem szczątkowym oraz dodatkowo w stalach nadeutektoidalnych nie rozpuszczonego podczas austenityzowania cementytu kulkowego. Twardość 65 HRC, odpuszczanie w temperaturze 180-300 stopni Celsjusza przez 1- 2h i chłodzi na powietrzu. Od temperatury 80 stopni Celsjusza wydziela się w martenzycie węglik w postaci dyspersyjnych cząstek, stężenie węgla maleje i w efekcie zmniejsza się twardość.

Ze wzrostem temp. węglik ulega koagulacji a od temperatury 300 stopni Celsjusza rozpuszcza się w osnowie. W jego miejsce pojawia się cementyt. Wzrost wielkości cząstek = mniejsza twardość; w temp 200-300 stopni Celsjusza austenit cząstkowy przemienia się w mieszaninę ferrytu i cementytu.

Leave a Comment