Dobra organizacja pracy

Każda osoba pracująca potwierdzi, jak wielkie znaczenie ma miejsce do pracy. Nie chodzi tu o budynek, to, co widzimy za oknem, czy też jak przebiega nasza droga do biura czy zakładu.

Owszem, także to bywa istotne, jednak nie ma aż takiego wpływu na jakość tego, co robimy. Zwłaszcza przedstawiciele branży kreatywnej, wymagającej twórczego myślenia, doceniają to, co znajduje się w samym sercu ich miejsca pracy. Z założenia większość czasu spędzają przed ekranem komputera stacjonarnego czy też przenośnego. Czy skupią się na wykonywanej pracy, jeśli wokół będą leżały porozrzucane rzeczy, i to w znacznej ilości?

Kiedy na wyciągnięcie ręki nie będzie kartka papieru i długopis, tylko papiery, które powinny być wyrzucone już całkiem pory czas temu? Nic z tego nie wyjdzie, albo przynajmniej nie w czasie, w jakim powinno wyjść. To samo tyczy się na przykład pracy w kuchni. Blaty łazienkowe to miejsce, gdzie powinien panować ład i porządek. Nie da rady pracować, kiedy nie mamy nawet miejsca by położyć deskę do krojenia. Nie mówiąc już o sytuacji, kiedy różne mniej lub bardziej potrzebne drobiazgi za każdym razem muszą być chowane i zestawiane, by nie być dodatkowo zachlapanym przez przygotowywane danie przysparzając nam jeszcze więcej pracy.

Dobrym wyjściem jest w takim przypadku wyznaczenie strefy blatu roboczego i pomocniczego i odpowiednie zagospodarowanie przestrzeni właśnie w ten sposób. Gdzie tego typu zabiegi także będą strzałem w dziesiątkę? W pokoju naszego dziecka. Miejsce nauki, odrabiania lekcji i zadań domowych nie może być chaotyczne. Nie może rozpraszać tak podatnej na to uwagi dziecka. Tam wszystko musi mieć swoje ściśle ustalone miejsce – lampka biurkowa, przybornik na długopisy i ołówki, notatnik, podstawka na książkę.

W dzisiejszych czasach konieczne jest także wygospodarowanie miejsca na komputer, niezbędnego już przecież nawet w szkole podstawowej. Kluczem do sukcesu jest rozplanowanie przestrzeni według własnych potrzeb. W końcu my, a nie nasi rodzice czy szef będziemy mieli do wykonania pracę w danym miejscu, i to my musimy mieć w zasięgu ręki to, czego w danej chwili będziemy potrzebowali.