domy prefabrykowane

Dom prefabrykowany – czy warto?

Dom prefabrykowany, to dom, który jest składany z gotowych elementów. Może być to dom z drewna, murowany i jaki nie tylko. Naprawdę jest cała gama możliwości jaki ma taki dom być. Jako domy prefabrykowane wyróżniamy domy, gdzie kupujemy gotowe ściany i je łączymy dopiero w jedną całość.

Domy prefabrykowane – gdzie są często budowane?

domy prefabrykowaneDokładnie nie my, tylko ekipa budującą. Inną wersją tego samego są oczywiście domy szkieletowe. Ten rodzaj domów jest jeszcze inny. Najpierw stawia się szkielet drewniany lub metalowy – zależy od tego, jaki materiał wybraliśmy, a dopiero później stawiamy ściany, dach itp. Jest to o tyle dobra sprawa, że budowa trwa nawet dwie trzecie krócej niż w przypadku domu murowanego. Jeszcze kilka lat temu, nie było do pomyślenia, że takie domy szkieletowe będzie można budować jako domy pasywne. Ta definicja była zarezerwowana tylko i wyłącznie dla domów murowanych, które ocieplało się z zewnątrz, miał duże okna itd. Dzisiaj technologia jest taka, że nie ma najmniejszego problemu, żeby zrobić dom pasywny z prefabrykowanego. Takie rozwiązanie widzimy mijając domy w Solcu. Domy tam są wykonane właśnie w takiej metodzie. Są to nowe domy, bo tak jak mówię, wcześniej nie było to do pomyślenia, żeby robić dom pasywny ze szkieletowego. Nie mniej jednak takie domy szkieletowe same w sobie mają dużą izolacę termiczną. W końcu głównie są budowane w miejscach, gdzie klimat jest dużo bardziej chłodny niż u nas, więc i temperatury muszą być dłużej utrzymane.

Takie domy szczególnie stawia się w Norwegii, Szwecji, Dani, Kanadzie. Chyba każdy wie, jaki tam jest klimat. Dlatego uważam, że jest to tak silna rekomendacja, że po prostu warto zainteresować się tym.

Tekst został napisany przy pomocy: domyidomki.com