Firanki z organzy jedwabnej i syntetycznych odpowiedników

W wyborze firanek warto sugerować się nie tylko kolorem i wzorem, ale również jakością materiału. Coraz większą popularnością cieszą się firanki wykonywane z organzy. Tradycyjnie organza wykonywana jest z jedwabnej przędzy.

Organza kreszowana oraz rozpraszająca światło słoneczne

firana do salonuTen materiał należy jednak do dość kosztownych, w związku z czym coraz częściej organza wykonywana jest z nylonu, z bawełny albo po prostu z poliestru. Organza posiada wiele cech charakterystycznych. Na pewno są to firanki przejrzyste i zwiewne. Dobrym pomysłem jest zastosowanie firanek z organzy w ciemnych pomieszczeniach. Dzięki temu rozproszone światło słoneczne będzie wpadać do środka pomieszczeń w postaci charakterystycznej mgiełki. Jeżeli zależy nam na tym, by firanka gwarantowała dodatkowo prywatność, można pokusić się o wybór firanek wykonanych z organzy kreszowanej, czyli gniecionej. Taka firana do salonu z organzy może mieć różne kolory, wzory. Dostępne są również firanki ze specjalnym flokowaniem lub nadrukami. Trzeba pamiętać o tym, że organza naturalna jest podatna na gniecenie. Właśnie dlatego co jakiś czas trzeba taką firankę prasować. Warto jednak wybierać jak najniższe temperatury do prasowania organzy. Jeśli firanka jest wykonana z odpowiednich syntetycznych, to nie wymaga ona prasowania. Jeśli organza zawiera tylko włókna sztuczne, można spokojnie prać taki materiał w pralce automatycznej.

Nie ustawia się jednak wtedy ani wysokiej temperatury ani wirowania, bo dojdzie do pogniecenia firanki. Jeśli organza wykonana jest z jedwabnego tworzywa, nie należy jej prać. Możliwe jest wtedy tylko delikatne pranie ręczne. Wykorzystuje się tu łagodne detergenty, a jedwabna organza najlepiej schnie na powietrzu. Można nadać organzie dodatkowy blask, dodając do przedostatniego płukania trochę octu.