Historia dronów – jak wygląda?

Pojazdy określane mianem bezzałogowych inaczej nazywane dronami czy quadrocopterami nie są na świecie nowością ani wynalazkiem XXI wieku. Quadrocopter jest używany z powodzeniem od dłuższego czasu.

Quadrocoptery są popularne

dronPoczątki działania zakłada się na początki XIX wieku a bardziej precyzyjnie to I Wojna Światowa. Przykładem tutaj jest bezzałogowa rakieta amerykańska Kettering Bug, które po locie do określonego celu ulegały zniszczeniu. Takie właśnie torpedy również możemy nazwać dronami. Oczywiście na początki takie drony nie miały zastosowania wielorazowego , ani nie były sterowane przez ludzi z ziemi. Te ostatnie kryterium zaczęło być spełniane krótko przed II wojną światową. Oczywiście produkowali je amerykanie. W czasie drugiej wojny światowej technologia pozwoliła na rozwój dronów lecz jednak największy rozwój odnotowujemy dzisiaj. Obecnie drony są bardzo rozpowszechnione jako zabawki, ale także w wojsku te drony są bardzo dobrze rozwijane. Drony z kamerą są wykorzystywane jako quadrocopter śledzące. Taka konstrukcja powstała w Izraelu w latach siedemdziesiątych XIX wieku. Jak widać współczesne drony przeszły daleką drogę. Pierwszy prototyp drona i testy najnowocześniejszych dzieli okolu 70 lat. Jednak cały czas te małe bezzałogowe pojazdy pełnią tylko funkcje pomocniczą do maszyn wojennych. W zasadzie są niezastąpione w dziedzinie rozpoznawania, z racji tego, że są niewielkich rozmiarów. Warto tez wiedzieć, że obecnie wiele jest obecnie tajnych szpiegowskich projektów dronów. Należy pamiętać, że choć są coraz doskonalsze to ich historia nie jest wiele krótsza niż samego lotnictwa, więc nie możemy mówić, że jest to wynalazek naszych czasów.

Udoskonalony quadrocopter dronzostał owszem w ostatnich czasach, ale pierwszy projekt i pomysł powstał już przed pierwszą wojną światową.

Leave a Comment