Jak bezpiecznie pracować na wysokości?

Każda ekipa budowlana prędzej czy później będzie musiała zmierzyć się z wyzwaniem, jakim jest praca na wysokości.

Ma to miejsce praktycznie w każdym remoncie zewnętrznym oraz budowie domków jednorodzinnych, kamienic czy wieżowców. Dlatego niezbędne będzie kupno odpowiedniego sprzętu, który umożliwi bezpieczne wykonywanie prac na wysokościach wyższych niż parter. Absolutną podstawą są drabiny oraz taborety aluminiowe. Aluminium to metal lekki i tani w produkcji, więc jest najczęstszym materiałem używanym do produkcji osprzętu budowlanego.

Każdy producent rusztowań aluminiowych ma szeroki wybór odpowiednich narzędzi. Najprostszym, szeroko stosowanym rozwiązaniem są rusztowania wolnostojące. Jest to rodzaj rusztowania stosowany od wielu lat, i bardzo dobrze sprawdza się on w remontach większości budynków, niezależnie od ich wielkości. Z powodzeniem są one stosowane przykładowo przy remontach wieżowców, co dla normalnego człowieka może wydawać się dość karkołomnym zadaniem. W końcu ustawienie konstrukcji z prętów i desek na wysokości jedenastego piętra brzmi naprawdę niebezpiecznie. Zajmują się tym jednak profesjonalne firmy, wyspecjalizowane w robotach na wysokości.

Do mniej skomplikowanych robót, takich jak na przykład malowanie lepszym wyborem okazują się rusztowania jezdne. Dzięki zastosowaniu kółek można z łatwością je przemieszczać, co jest niezmiernie przydatną możliwością w przypadku malowania ścian o bardzo dużej powierzchni. Zastosowanie do tego celu rusztowania wolnostojącego byłoby problematyczne, gdyż pokrycie nim dużych powierzchni jest bardzo pracochłonne. Firmy produkujące drabiny i rusztowania aluminiowe stosują przeróżne nowoczesne technologie.

Najbardziej popularne z nich to anodowanie, lakierowanie proszkowe oraz gięcie blach. Anodowanie sprawia, że aluminium staje się bardziej odporne na korozję i uzyskuje specyficzny kolor. Lakierowanie proszkowe spełnia podobne funkcje, ale wzmacnia nieco metal przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz nadaje zdecydowanie bardziej nasycony kolor.

Szerzej o temacie na stronie drabex.com