Jak papierosy wpływają na nasz wzrok.

Prawdopodobnie każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, że palenie papierosów, jak również wszystkich innych wyrobów tytoniowych jest bardzo niekorzystne dla naszego zdrowia. Po wielu latach przez które palenie nie było uważane za coś szkodliwe, a wręcz przeciwnie, to, że papierosy szkodzą stało się niepodważalnym faktem.

Prawdopodobnie każdy z nas, nawet w swoim najbliższym otoczeniu, słyszał o przypadku raka płuc wywołanego właśnie przez spożywanie wyrobów tytoniowych. Powszechnie wiadomo również, że papierosy mają zły wpływ na stan naszego układu sercowo naczyniowego, wywołują choroby układu oddechowego a również prowadzić mogą do problemów z erekcją i impotencji, Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego, że palenie tytoniu ma również wpływ na nasze oczy. Tymczasem wiadomości mogą zszokować palaczy. Otóż osoby palące są dwa razy bardziej podatne na choroby oczu niż osoby niepalące.

Dym papierosowy zawiera w swoim składzie ponad cztery tysiące szkodliwych substancji. W przypadku wielu z nich samo przebywanie w zadymionym pomieszczeniu powoduje podrażnienie oka. Mogą one prowadzić do szczypania i przekrwień oczu, ale nawet zapalenia spojówek.
Jeśli zaś przyjrzeć się temu jak dym papierosowy niszczy nasze oczy od wewnątrz, dowiemy się, że dużą rolę ogrywają tu wolne rodniki. Niszczą one naczynia krwionośne w naszych oczach oraz uszkadzają receptory siatkówki oka.
Osoby palące papierosy są dużo bardziej narażone na choroby takie jak jaskra, zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) oraz zaćma. Równie częstą chorobą obserwowaną u palaczy jest zespół suchego oka. Oprócz wolnych rodników również składniki dymu takie jak toluen odpowiedzialne są za podrażnienia naszych oczu.

Co więc zrobić, aby ograniczyć ryzyko zachorowania? Po pierwsze należy rzucić palenie papierosów. Krok ten nie podlega dyskusji. następnie powinniśmy rozpocząć zażywać suplement diety , taki, który skomponowany został specjalnie tak, aby oddziaływać pozytywnie na nasze oczy (np. preparat Superoptic), oraz skomponować swoją dietę tak, aby bogata była w witaminy A , C i E oraz wielonasycone kwasy tłuszczowe.

Leave a Comment