Jak powstaje kostka brukowa w wibroprasie?

Codziennie pokonujemy krótsze lub dłuższe trasy. Zwykle spieszymy się do pracy, na zakupy lub zwyczajnie – żeby załatwić swoje sprawy. Nogi nas prowadzą prosto do celu. Zwykle nie zwracamy uwagi na podłoże; chyba że komuś zdarzy się potknięcie. Współcześnie zdecydowaną większość podłoża, po którym się poruszamy stanowią chodniki, pokryte kostką brukową. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, jak powstają…

Wibroprasa – maszyna do produkcji kostki brukowej

wibroprasyKostka brukowa od dłuższego czasu na dobre wyparła dawniejsze kamienne płyty, stosowane jako nawierzchnia do chodników. Czy zastanawialiście się kiedyś, jak taki chodnik powstaje? Zwykle widzimy ekipę złożoną z kilku mężczyzn, która nierzadko tarasuje drogę oraz wspomniany chodnik, po to by wykonać remont lub położyć nową kostkę. Jednak wcześniej ta kostka musi się przecież skądś wziąć. Wibroprasy to maszyny, dzięki którym możliwa jest produkcja obrzeży, krawężników, kostki oraz płytek chodnikowych.Przeznaczeniem tego urządzenia jest produkcja elementów betonowych, które nie przekraczają jednak wysokości 12 cm. Maszyna ta posiada zbiornik oraz dwa wózki do zasypu betonu, przez co możliwa jest produkcja elementów dwuwarstwowych (nierzadko barwionych). Chodzi tu przede wszystkim o płyty ażurowe czy chodnikowe, a także o kostkę brukową. Cała produkcja tych elementów jest zautomatyzowana, co stanowi oszczędność czasu i ogranicza rolę człowieka.  Ciekawostką jest również fakt, że za pomocą tej maszyny można wyprodukować małe elementy architektury ogrodowej.

Często nie zastanawiamy się, jak powstało to czy tamto. Rzeczy, który mijamy codziennie mają za sobą niekiedy ciekawą historię powstania – zwłaszcza dla tych, którzy interesują się tym, jak co powstaje. Czasami warto wzbogacić swoją wiedzę o takie szczegóły.