Jak uprawiać truskawki frigo?

Osoby zajmujące się towarową uprawą truskawek coraz częściej wybierają odmianę frigo. Tego typu sadzonki przechowywane są w chłodni. W odróżnieniu, od sadzonek zielonych doskonale owocują one już w pierwszym roku po posadzeniu. To oznacza zaś większe zbiory niż dają inne odmiany truskawek.

truskawki frigoSadzonki truskawek zielonych należy posadzić wczesną wiosną jednak owocują one najczęściej dopiero w kolejnym roku. Często w czasie zimy wiele krzaków jednak przemarza. Z frigo nie ma takich problemów. Ich zaletą jest także to, że posadzone w średnio wilgotnej glebie, bardzo dobrze się przyjmują. Sadzonki frigo najczęściej przyjmują się bowiem praktycznie w stu procentach. Jak jednak wygląda uprawa truskawek frigo?
Otóż ta odmiana ma takie same wymagania, jak inne truskawki. Oznacza to, że truskawki frigo najlepiej posadzić na słonecznym stanowisku o średniej wilgotności oraz żyznej glebie. Gleba powinna być lekka i dobrze przepuszczalna. Warto zadbać także o odpowiednie przygotowanie stanowiska. Gleba powinna być lekko kwaśna oraz dobrze uprawiona. Odchwaszczanie i użyźnianie należy przeprowadzić wcześniej. Większość rolników radzi, aby działkę pod truskawki uprawić jesienią. Dzięki temu sadzonki frigo wiosną będziemy mogli posadzić w uleżaną glebę. Warto także zadbać o odpowiednie nawodnienie gleby. Uprawa truskawek frigo wymaga również odpowiedniego posadzenia sadzonek.
Otóż najlepiej roślinki posadzić dość głęboko. Sadzonki truskawek najlepiej posadzić na takiej głębokości, aby zielone pąki były jedynie nieco widoczne spod gleby. Chodzi tutaj o to, że uprawiona ziemia po jakimś czasie osiądzie i lekko odsłoni nowe listki. Lepiej więc nie sadzić roślin zbyt płytko, ponieważ całe zielone serce gleba może odsłonić osiadając na gruncie.

Wiele osób zastanawia się nad tym, czy sadzonki frigo zachowują się tak, jak typowe odmiany truskawek. Otóż truskawki te są wieloroczne. Jednak w kolejnych latach będą one owocować już w sezonie. Oznacza to, że owocowaniem możemy sterować tylko w pierwszym roku wybierając termin sadzenia.

Leave a Comment