Jak wybrać dobry plecak szkolny?

 

Jednym z podstawowych elementów szkolnych zakupów jest plecak. Wybór odpowiedniego tornistra nie jest łatwy, ponieważ ich ilość dostępna w sprzedaży jest naprawdę duża. Jaki plecak warto zakupić, aby był nie tylko atrakcyjny dla dziecka, ale przede wszystkim praktyczny i wygodny?

Co powinny posiadać dobre plecaki szkolne?

plecak szkolnyWiększość z rodziców co roku boryka się z problemem zakupu odpowiedniego tornistra dla swojego dziecka. Nie jest to wybór łatwy – dorosłym zależy przede wszystkim na produktach wytrzymałych i wygodnych w noszeniu, a dzieci pragną mieć ładne i modne plecaki, którymi będą mogły pochwalić się przed kolegami z klasy. Jednak nam, jako rodzicom, powinno zależeć przede wszystkim na prawidłowej postawie dziecka. Nie od dziś jest bowiem wiadomo, że ilość książek i zeszytów noszona przez uczniów każdego dnia na plecach jest naprawdę spora. Plecaki są ciężkie i przeładowane, co nie wpływa korzystnie na dziecięcy kręgosłup. Podstawowym kryterium, jakie powinien spełniać dobry plecak, są usztywniane plecy. Dzięki takiemu rozwiązaniu ciężar podręczników zostanie równomiernie rozłożony. Ważne jest również to, aby ramiączka były szerokie i miękkie. Dzięki temu nie będą boleśnie wżynać się w ramiona dziecka. Kolejną cechą, jaką powinien posiadać plecak szkolny, jest lekka waga. Ze względu na wspomniane wcześniej ciężkie wyposażenie noszone ze sobą do szkoły przez dziecko, należy uniknąć zbędnego ciężaru. Odpowiednia ilość przegródek w tornistrze również jest bardzo ważna, ponieważ pozwala to na zachowanie porządku i daje możliwość schludnego poukładania przedmiotów. Inne, dodatkowe elementy, które czynią plecak bardziej funkcjonalnym, to między innymi pętelka do zawieszenia przy ławce oraz modne ostatnio kółka. Dzięki nim dziecko może prowadzić plecak niczym walizkę, co pozwala na odciążenie pleców.

Przy wyborze odpowiedniego plecaka należy kierować się przede wszystkim płynącymi z niego korzyściami. Najważniejsze jest zdrowie naszego dziecka, dlatego też warto zainwestować w plecak, który będzie komfortowo leżał na plecach, a przy okazji posiadał wiele przydatnych dodatków.