Jak zbudowany jest rekuperator?

Często rekuperatorem nazywa się centralę wentylacyjną, która zbudowana jest z dwóch wentylatorów, czyli wywiewnego oraz nawiewnego a także wymiennika ciepła, w którym to powietrze nawiewane do naszych pomieszczeń ogrzewa się od cieplejszego powietrza wywiewanego z naszego domu, ale nie miesza się z nim.

Budowa rekuperatora

Wentylatoryrekuperatory dla domu znajdujące się w rekuperatorze mogą zazwyczaj pracować z kilkoma prędkościami obrotowymi. Takie rozwiązanie umożliwia zmianę jego wydajności a więc dostosowanie wielkości strumienia wymienianego powietrza do naszych potrzeb. Kupując rekuperatory dla domu powinniśmy wybrać taki, którego wentylatory obliczeniową ilość powietrza tłoczą na środkowym biegu. Dzięki temu, kiedy zajdzie taka potrzeba będziemy mogli zwiększyć lub zmniejszyć intensywność wentylacji w stosunku do normalnych warunków. Natężenie powietrza nazywane jest wydatkiem i jest to najważniejszy parametr charakteryzujący wentylatory, ponieważ informuje on nas o tym jaka objętość powietrza jest w stanie przetłoczyć w jednostce czasu. Wymiennik ciepła kolejny element rekuperatora dla domów jednorodzinnych jest zazwyczaj krzyżowy. Ma on kształt skrzynki wypełnionej wieloma kanałami o niewielkim przekroju. Ciepło przenika przez cienkie ścianki kanałów wymiennika, ale strumienie powietrza pozostają rozdzielone. Oczywiście w każdym rekuperatorze znajdują się także filtry powietrza. Chronią one bowiem wymiennik oraz wentylatory przed zanieczyszczeniami. Ich rolą jest także oczyszczanie powietrza nawiewanego do pomieszczeń. Jest to kolejna istotna zaleta systemu rekuperacji.

W zależności od wielkości naszego domu oraz jego szczelności rekuperator powinien być odpowiednio dobrany, aby spełniał nasze oczekiwania, dlatego jeśli zdecydujemy się na montaż takiego systemu wentylacji warto porozmawiać o tym ze specjalistą.