Kilka ciekawostek o nazwie słynnej marki porcelany

Warto poznać kilka ciekawostek dotyczących nazwy i sygnatury jednej z najbardziej znanych i cenionych przez kolekcjonerów marek porcelany. Okazuje się bowiem, że chociaż to słowo kojarzone jest przed wszystkim z delikatnymi porcelanowymi filiżankami i innymi naczyniami, tak naprawdę ma wiele znaczeń. W dosłownym tłumaczeniu na nasz ojczysty język słowo Rosenthal oznacza „różaną dolinę”.

rosenthalJednak jest ono również bardzo popularnym niemiecki nazwiskiem (noszonym nie tylko przed spadkobierców twórców tej marki), a także nazwa wielu miejscowości i to nie tylko tych położonych za naszą zachodnią granicą. Tak samo nazywa się jedna z dzielnic Berlina i niemieckie miasto znajdujące się w Hesji na terenie powiatu Waldeck-Frankenberg. Tę nazwę nosiła również czeska przygraniczna wieś, obecnie nosząca nazwę Rožmitál i będąca dzielnicą Broumova.
Co najciekawsze, dawniej nazywało się tak także kilka polskich miejscowości, między innymi Bartoszyce (w czasach średniowiecza) oraz takie osiedla i wsie, których współczesna polska nazwa ma związek z różami. Należą do nich między innymi: wrocławskie osiedle Różanka, wieś położona w powiecie kłodzkim o tej samej nazwie, a także lubuska wieś Różanówka, i zachodniopomorska wioska Różańsko. Takie imię nadano również odkrytej 5 października 1994 roku planetoidzie pochodzącej z głównego pasa asteroid okrążających naszą gwiazdę. Swoją orbitę zalicza ona w ciągu trzech lat i 297 dni.
Jej odkrywcą był Freimut Börngen. Swoje imię zawdzięcza ona Hansowi Rosenthalowi, Żydowi, którego w Berlinie przez okres drugiej wojny światowej ukryły trzy kobiety. Po wojnie został on znanym i bardzo lubianym prezenterem występującym zarówno w radiu, jak i w telewizji.

Rozpoznawalna na całym świecie sygnatura tej marki porcelany to stylizowany podpis twórcy niemieckiej fabryki produkującej ten materiał ceramiczny. W swoim czasie tak zaprojektowana sygnatura wydawała się rewolucyjna, a co roku zmieniano w niej położenie kropki, dzięki czemu można datować poszczególne przedmioty.

Leave a Comment