Kompetencje prawnika

Każdy z pewnością wie mniej więcej czym zajmuje się prawnik. Do jego głównych zadań należy przede wszystkim doradztwo prawne, przygotowywanie umów wystawienia opinii, reprezentowanie przed sądem itp. W związku z tym bardzo ogólnie mówiąc powinna być to osoba mająca wykształcenie i doświadczenie zawodowe, znająca języki obce.

Jakie kompetencje ma prawnik?

prawnikJednak często zapominamy, że radca prawny powinien mieć również odpowiednie cechy charakteru. Idealny kandydat powinien być komunikatywny, posiadać umiejętności interpersonalne, oraz radzić sobie w pracy pod presją pracy. Ponad to prawnik, nie ważne czy z większej miejscowości jak Bydgoszcz czy z mniejsze typu Nakło nad Notecią, musi mieć pewne kompetencje. Na przykład biznesowy radca prawny, powinien potrafić podać rozwiązania nie hamujące rozwoju firmy, a jednocześnie zostające zgodne z prawem. Dodatkowo współpracując z klientami powinien używać prostego, zrozumiałego języka dla osób spoza grona prawniczego. Konieczne jest także, aby osoba taka była na bieżąco dostępna, być przygotowana na udzielenie porad nawet telefonicznych poza godzinami pracy. Poza tym powinien on oczywiście brać udział w spotkaniach, wyrażając od razu swoje uwagi na temat jakiegoś przedsięwzięcia. Istotna jest tutaj także komunikacja werbalna i niewebralna, autoprezentacja, umiejętność wywierania wpływu i przekonywania, gdyż pamiętajmy, że prawnik jest niekiedy reprezentantem firmy w kontaktach z klientami czy wspólnikami.

Jak widać, zawód prawnika wcale nie należy do najłatwiejszych. Dobry prawnik powinien posiadać wiele cech i umiejętności, a także cechować się pewnymi kompetencjami. Tylko wtedy uda mu się odnieść sukces na tak konkurencyjnym rynku.