Kontrola diagnostyczna a zużycie części

Nowe samochody przechodzą obowiązkowe przeglądy rejestracyjne pierwszy przed pierwszą rejestracją, drugi przed upływem 3 lat, trzeci po upływie 2 lat a następne co roku. Jest to spowodowane tym ze są to nowe pojazdy np. Citroen, Renault, Peugeot na gwarancji i ryzyko zużycia części lub niesprawności jest znikome.

Prędzej czy później i tak będziemy musieli zainwestować w części

sklep z częściamiNa stacji diagnostycznej podczas przeglądu zostają sprawdzone np. : numer Vin pojazdu i numer rejestracyjny, posiadanie gaśnicy i trójkąta, stan kontrolek na desce rozdzielczej, stan świateł i lamp, nadwozie i podwozie na obecność rdzy, układ hamulcowy ( stan klocków i tarcz, siłę i rozkład hamowania), układ kierowniczy, zawieszenie ( luzy, amortyzację amortyzatorów), układ wydechowy i emisja spalin, przepuszczalność światła przez szyby ( dotyczy samochodów z przyciemnionymi szybami), instalację gazową i homologację zbiornika (jeżeli takową posiadamy). Kierowca samochodu osobowego nie używanego do celów zarobkowych średnio rocznie pokonuje od 5 do 20 tysięcy kilometrów po naszych drogach. Stan naszych dróg pozostawia sobie wiele do życzenia, lecz i tak widać już sporą poprawę. Mamy nowe autostrady, obwodnice, drogi szybkiego ruchu, a dużo dróg zostało wyremontowanych. Stan naszych samochodów jest różny: są i pojazdy zadbane gdzie wszystkie usterki są likwidowane na bieżąco, a niektóre są naprawiane dopiero jak pojazd unieruchomi się na dobre lub gdy stacja kontroli pojazdów nie podbije przeglądu. Niektórzy właściciele samochodów sklep z częściami odwiedzają dopiero gdy jest już za późno na profilaktyczne usunięcie usterki a kończy się poważną naprawą. Jest to spowodowane różnymi czynnikami, brak finansów, brak czasu, nierzetelnym serwisowaniem lub zaniechaniem pierwszych objawów awarii.

Wiele usterek udało by się uniknąć poprzez częstszą obsługę i zainteresowanie się stanem technicznym pojazdu. Niektóre usterki pojawiają się nagle, bez wcześniejszych objawów nawet w dobrze serwisowanych i zadbanych pojazdach, wtedy wizyta u mechanika staje się nieunikniona.

Leave a Comment