Minusy związane z pieniędzmi z Unii Europejskiej

W Unii Europejskiej jesteśmy już od ponad dziesięciu lat. Trzeba przyznać, że Polska w tym czasie znacznie wyładniała, rozwinęła się i po śladach okresu Polski Ludowej jest już coraz mniej śladów. Jednakże czy gospodarczo Polska urosła w siłę? Czy w kieszeniach Polaków się coś diametralnie zmieniło i czy zarabiamy w takich samych kwotach jak na zachodzie tak jak nam obiecywano? Otóż niekoniecznie.

Jak napisać projekt o dofinansowanie z UE?

Unia EuropejskaMożna mieć wrażenie, że jeśli chodzi o majętność Polaków to tak naprawdę niewiele się zmienia, a nawet można powiedzieć, że to wszystko po prostu stoi w miejscu, a jeśli gospodarka stoi w miejscu to tak naprawdę się cofa. Zmienić to miały dofinansowania z Unii, dofinansowania unijne dla małych firm czy dotacje unijne na rozpoczęcie działalności. Kwestię jak napisać projekt o dofinansowanie podpowie nam szereg biuletynów, książek oraz urzędnicy w urzędzie miasta, jednakże mimo iż pozyskiwanie dotacji unijnych jest stosunkowo łatwe i pieniądze płyną strumieniem to jednak nie widać, aby miało to jakikolwiek wpływ na rozwój firm czy stan majątkowy obywateli. Jest w sumie wręcz przeciwnie i firmy, które swój rozwój opierają na dotacjach często upadają. Jak mówi austriacka szkoła ekonomii „dobrobyt bierze się z pracy, a nie z dotacji”. Podobnie było z odbudową Europy po drugiej wojnie światowej. Powszechnie wpajana propaganda jakoby podniesienie się Europy ze zgliszczy miał umożliwić tylko i wyłącznie Plan Marshalla jest ogromnym kłamstwem, gdyż w ogromnej części umożliwił to tylko i wyłącznie kapitalizm oparty na wolnym rynku. Trzeba pamiętać, że jeśli ktoś chce dać pieniądze teoretycznie za nic i bezinteresownie to tak naprawdę ma ukryty cel lub korzyść.

Unia Europejska działa w taki sposób, że owszem daje pieniądze, jednak warunki na jakich ma się z nich korzystać sprawiają, że te pieniądze są często bezużyteczne, a czasami nawet i problematyczne, gdyż taka dotacja dla firmy czy dla miasta może czasami zostać w każdej chwili cofnięta i może doprowadzić do ruiny firmę, która nie miała przygotowanej rezerwy finansowej na taki wypadek, a takie sytuacje dzieją się wbrew pozorom bardzo często. Tak więc przemyśl dwa razy zanim swój biznes oprzesz na dotacjach.