Odpowiedni wybór jachtu

Lato to czas, który większość z nas pragnie poświęcić na wypoczynek. Niektórzy wybierają góry, ale zdecydowana większość osób decyduje się na wyjazd nad morze bądź jezioro. Jedną z form atrakcji na tych właśnie terenach jest czarter jachtów motorowych.

jachtCzarter jachtów motorowych nie zalicza się do tanich form rozrywki, ale z całą pewnością jest opcją interesującą i mogącą dostarczyć ogromnej ilości wrażeń. Zanim jednak udamy się do firmy, która oferuje czarter jachtów, powinniśmy wiedzieć, że nie każda łódź będzie odpowiednia dla każdego. Duże znaczenie w procesie wyboru jachtu ma preferowany styl żeglugi, który z kolei uzależniony jest od tego jakie są umiejętności nasz oraz załogi, która zamierza nam towarzyszyć. Obecnie wyróżnia się żeglugę sportową, hotelową, turystyczną, turystyczno – sportową oraz trampingową. Za najbardziej wymagającą uważana jest żegluga sportowa, która odbywa się na smukłych jachtach o dużej powierzchni żagli. Są one bardzo szybkie i bardzo zwrotne. Zapanowanie nad nimi już przy niewielkim wietrze może nastręczać ogromne trudności osobom, które mają małe doświadczenie i niewielkie umiejętności na tym polu. Żegluga hotelowa to idealny wybór dla doświadczonego szefa niedoświadczonej załogi. Komfortowy jacht o dużej powierzchni, zamykane kabiny i przestronne WC – wszystko to sprawi, że ten rodzaj żeglugi nie zniechęci osób, które na jachcie znalazły się po raz pierwszy. Trzeba jednak pamiętać, że osoby, które nie mają doświadczenia w prowadzeniu jachtów raczej też powinny unikać jachtów tego rodzaju. Są one duże i to może być problemem w przypadku konieczności manewrowania. Dla niedoświadczonej załogi dobrze nadają się również jachty turystyczno – sportowe. Tutaj jednak liczy się doświadczenie kapitana. Są to jachty komfortowe i dość przestronne, ale z uwagi na nieco sportowy charakter ich prowadzenie nie należy do najłatwiejszych.

Decydując się na czarter jachtów, zawsze trzeba pamiętać o tym, aby dobrać jacht do własnych możliwości. Pozwoli to uniknąć poważnych problemów i sprawi, że rejs naprawdę będzie przyjemnością.

Leave a Comment