Odzież ostrzegawcza czyli wymóg pracy w kopalni

Niedawno wraz z moją klasą wybraliśmy się na wycieczkę do Śląska. Wycieczka miała na celu pokazanie pracy górników.  Ich praca wymaga dużego skupienia oraz niesamowitej odwagi. Poznaliśmy ich prace oraz zapoznaliśmy się z podstawowymi zasadami bezpieczeństwa. 

Wycieczka po kopalni czyli ważne bezpieczeństwo z odzieżą ostrzegawczą 

odzież ostrzegawczaWycieczka na Śląsk miała na celu pokazanie nam klasie o profilu logistyka, na czym polega praca górnika w kopalni. Pierwszego dnia wycieczki podzielono nas na trzy grupy siedmio osobowe. Byłam w pierwszej grupie. Zjeżdżaliśmy do kopalni jako pierwsi. Moja grupa miała szczęście górnicy właśnie wysadzali tunel. Oczywiście nie wpuszczono nas zbyt blisko, była zachowana bardzo ostrożna odległość. Górnicy byli ubrani w odzież ostrzegawczą , oczywiście nasza grupa też dostała taką odzież , bez tego nie wpuszczono by nas do kopalni. Dostaliśmy kamizelki odblaskowe oraz kaski ochronne. Górnicy byli wyposażeni jeszcze  w odblaskowe spodnie oraz specjalne buty. Wszystko było zgodnie z Przepisami Zasad Bezpieczeństwa i Higieny Pracy. Odzież ostrzegawcza jest niezwykle ważna w pracy górnika. To dzięki niej górnicy unikają wypadków w pracy. Kask ochronny uratował życie niejednego pracownika. Niestety usłyszeliśmy od jednego górnika opowieść o tym  jak jeden górnik zdjął na chwilę kask ochronny. W tym czasie z dźwigu na jego głowę spadła ciężka rzecz, górnik niestety nie przeżył. Ta historia opowiada o tym jak ważna jest odzież ochronna w pracy górnika. Moja koleżanka na początku nie chciała ubrać kamizelki ochronnej, uważała że nie będzie jej pasować do ubioru. Górnik wytłumaczył jej że w kopalni nie liczy się wygląd tylko nasze bezpieczeństwo. Za tą radą koleżanka ubrała kamizelkę.

Praca górnika to ciężki kawałek chleba, trzeba być bardzo ostrożnym w wykonywaniu swoich obowiązków. Nawet najmniejszym błędem górnicy mogą zaryzykować życiem. Odzież ochronny w pewnym stopniu zapewnia im bezpieczeństwo.