Pergole – elegancja w ogrodzie

pergoleJeśli chodzi o nasz dom i nasze małe przydomowe gospodarstwo, to staramy się w jego przestrzeń wkomponować elementy, które sprawiają, że nasze codzienne życie staje się bardziej komfortowe. W garażach montujemy nowoczesne bramy garażowe, w naszych domach niezwykle funkcjonalne rolety zewnętrzne.
A co z ogrodem? Jeśli chodzi o ogród, tutaj jednym z najbardziej dzisiaj popularnych rozwiązań są pergole. Cóż to takiego? Mówiąc najprościej są to budowle składające się z dwóch rzędów podpór, które łączy lekka kratownica lub układ belek służących do podtrzymywania roślin. W praktyce ten element małej architektury doskonale znany był już w średniowieczu.

Pergola niewątpliwie jest rozwiązaniem łączącym w sobie niezwykły funkcjonalizm z estetyką. W praktyce bowiem dobrze dobrane, stają się niezwykłą ozdobą przestrzeni, którą aranżują. A ponieważ ich zadaniem jest podtrzymywanie roślin, najpiękniej w ogrodzie komponują się pergole wykonane z drewna. Ten materiał sprawia, że doskonale komponują się z otoczeniem, podkreślając jego charakter, nadając mu jeszcze bardziej elegancki akcent.
Mówiąc o pergolach, warto podkreślić, że ich zadaniem nie jest wyłącznie bycie podporą dla roślin.

Te elementy ogrodowej architektury spełniają szereg innych ważnych funkcji:

  • Jedną z nich jest zacienienie tarasu. Jeśli chcemy, aby było to miejsce chroniące nas przed skwarem słońca, pergola sprawdzi się doskonale.
  • Po drugie, jest ona elementem nadającym wizualnej lekkości budynkowi. Przestaje on być ciężką bryłą i staje się bardziej przyjaznym, lekkim budynkiem.
  • Po trzecie, pergola doskonale sprawdza się także jako nośnik dodatkowego oświetlenia, gwarantując niezwykłe efekty wizualne.
  • I po czwarte, może być wykorzystana jako wspornik dla dodatkowych materiałów osłonowych, między innymi dla plandeki chroniącej przed deszczem.

Leave a Comment