okno

Podstawowe funkcje okien do domu

Podstawowy i powszechny podział, z jakim spotykamy się, mówiąc o stolarce okiennej, przeprowadzany jest na podstawie materiału wykonania. Decyzja na temat materiału (PCV lub drewno) pociągać będzie za sobą różnorakie wady i zalety, niezależnie od nich jednak podstawowe funkcje okien powinny zostać zachowane. Zasadniczo, okna mają za zadanie zapewnić przede wszystkim właściwe doświetlenie pomieszczeń. Nie jest to jedyna ich rola.

Odpowiednie okna stanowią także ochronę dla domowników

oknoObecnie dobrze dobrane okna stanowią przede wszystkim gwarant dobrej wentylacji pomieszczeń, ich ochronę zarówno przed zbyt dużą utratą ciepła zimą, jak i przed nagrzewaniem latem. Ponadto chronią mieszkańców przed zbyt dużym natężeniem hałasu, pełnią również funkcje antywłamaniowe. Funkcjonalności te powinny spełniać zarówno tanie okna plastikowe, jak i nieco droższe drewniane. Dla użytkownika niewątpliwie komfortowym jest fakt, że obecnie niemal każdy sklep z oknami zapewnia fachowe doradztwo i dobór okien zarówno pod kątem spodziewanych funkcjonalności, jak i samej stylistyki budynku. Nie ulega bowiem wątpliwości, że – poza wszystkim – okna powinny komponować się z architekturą budowli, stąd też ich wybór powinien być dokonany już na etapie ustalania projektów domu.

Istotny jest zarówno styl domu, jak i jego zorientowanie, rodzaj dachu, ukształtowanie terenu czy też liczba kondygnacji. W ogromnej gamie możliwych wzorów znajdziemy okna tradycyjne, połaciowe, wykusze, świetliki, ścianki szklane… Każde pomieszczenie wymaga w zasadzie innej powierzchni przeszklonej, stąd też oczekiwane doświetlenie pokoju powinno być jednym z kryteriów doboru stolarki okiennej. Aby w pełni cieszyć się funkcjonalnością, warto zatem skorzystać z porady fachowca.

Po więcej informacji warto zajrzeć na stronę http://adex-okna.pl

Leave a Comment