Skuteczne badania ultrasonograficzne

Większość z nas boryka się z różnego rodzaju przypadłościami. Przeważnie można je zdiagnozować w czasie kontrolnej wizyty u lekarza pierwszego kontaktu. Jednak jeżeli zauważy on niepokojące objawy, które nie pozwalają na jednoznaczne rozpoznanie, wtedy kieruje pacjenta na dodatkowe badania, np. usg.

Wykorzystanie ultrasonografu w diagnostyce chorób jamy brzusznej

usg jamy brzusznej bydgoszczUltrasonografia jest jednym z najpopularniejszych badań specjalistycznych. Jest ono również bezbolesne, bezpieczne oraz tanie. Objawy, które wskazują na konieczność wykonania usg jamy brzusznej bydgoszcz to m.in. przewlekłe lub ostre bóle brzucha, przewlekłe albo też nawracające wymioty i biegunka, a także krwawienie z przewodu pokarmowego, układu płciowego oraz moczowego. Ultrasonografia jest również bardzo pomocna w sprawdzaniu stanu narządów wewnętrznych po urazach brzucha, a także w obrazowaniu, kontroli postępów leczenia oraz lokalizowaniu przerzutów w chorobach nowotworowych. W momencie, kiedy obserwujemy nagłą utratę wagi o nieznanej przyczynie lub gwałtowny przyrost obwodu brzucha, wtedy też warto skontrolować jego stan przy pomocy badania usg. Dzięki niemu lekarz oceni kondycję trzustki, wątroby, śledziony, nerek, pęcherzyka żółciowego oraz dróg żółciowych, a także macicy, przydatków, pęcherza moczowego i gruczołu krokowego. Ponadto ultrasonografia pomoże w kontroli stanu dużych naczyń krwionośnych, np. aorty.

Usg jamy brzusznej stanowi bardzo pomocne badanie w diagnozowaniu wielu schorzeń, np. torbieli, guzów, a także odnajdowaniu przyczyn bólu. Wykonuje się je zazwyczaj na podstawie skierowania od lekarza, jednak można również skorzystać z prywatnej oferty gabinetów ultrasonograficznych. Koszt usg brzucha zazwyczaj waha się pomiędzy 50 a 70 zł. Czasem do tej kwoty jest doliczana cena za konsultację lekarską.