Stymulowanie wzrostu roślin odpowiedzią na potrzeby konsumentów

Współczesna rzeczywistość wymaga od producentów szybkiego działania i zaspokajania rosnącego zapotrzebowania rynku. Oczekiwania konsumentów rosną, co przekłada się na konieczność przyspieszenia cyklu rozwojowego roślin, szczególnie tych, które stanowią podstawę żywieniową rynku. Tendencja do stymulowania wzrostu roślin, objęła także rynek, na którym rośliny pełnią przede wszystkim funkcję estetyczną. Kierunek ten wyznacza jednak, ponad wszystko, konieczność zaspokojenia potrzeb żywieniowych człowieka. 

Działanie i znaczenie stymulatorów wzrostu

stymulator wzrostu roślinZdrowe stymulowanie roślin do wzrostu to przede wszystkim oparcie się na produktach całkowicie organicznych, dostarczających wszystkich składników odżywczych, powodujących przyspieszenie zarówno wzrostu jak i plonowania roślin, co przekłada się na szybsze zaspokojenie rynku konsumenta. Stymulator wzrostu roślin pod żadnym pozorem nie powinien powodować zmian genetycznych w budowie rośliny i zachować jej naturalny pokrój. Stosujący obecnie stymulatory wzrostu producenci gwarantują, że preparaty te są całkowicie nieszkodliwe dla zdrowia i życia ludzi i zwierząt. Nade wszystko zaś stymulatory wzrostu roślin wzmagają odporność roślin na niekorzystne warunki atmosferyczne, jak zmiany temperatur, częstotliwość opadów, brak naturalnej energii słonecznej, dzięki czemu poszczególne gatunki roślin zaadaptowały się do skrajnych warunków atmosferycznych.

Stosowanie stymulatorów jest jednym z przykładów zapobiegania niedoborów żywieniowych na świecie. Stosowanie tych preparatów objawia się przede wszystkim szybkim, wzmożonym wzrostem, szczególnie zielonej części nadziemnej rośliny, która wzmagając wzrost jednocześnie pobiera znacznie więcej składników pokarmowych z podłoża w którym jest uprawiana. Wzmożony wzrost równe się – szybsze i bogatsze plonowanie, więc także konkretny walor ekonomiczny.