Usługi detektywistyczne dla korporacji

Żyjemy w świecie globalizacji, świecie, gdzie z szybkością światła lecą miliardy informacji, to dostęp do nich decyduje o wielu sprawach. W dobie mediów jesteśmy wręcz zalewani morzem informacji, w tym gąszczu ciężko jest wybrać informację nam potrzebną. Taką, która sprawi, że taka a nie inna osoba zostanie wybrana na dane stanowisko, taka a nie inna firma wygra przetarg, taki a nie inny biznes przetrwa dłużej niż rok w swojej branży.

Wywiad przemysłowy, czyli usługi detektywistyczne dla firm

 

usługi detektywistyczneNa rynku wyrosły nam wielkie firmy doradcze zajmujące się pozyskiwaniem i analizą informacji. Korporacje takie nie zawsze mają możliwość sprawdzenia niektórych informacji i do tego wynajmują prywatnych detektywów. W branży nazywane jest to wywiadem gospodarczym, zajmują się między innymi biura świadczące usługi detektywistyczne czy firmy windykacyjne. Wywiadem gospodarczym zajmują się także państwowe agencje wywiadowcze w celach wojskowych, policja czy urzędy skarbowe.
Jeśli myślimy o wywiadzie gospodarczym to mamy tu do czynienia z pozyskiwaniem, przetwarzaniem i wyciąganiem wniosków z informacji na temat o danym rynku, działających na nim obecnych i potencjalnych konkurentach. Jakie informacje najczęściej poszukuje się? Najpopularniejsze to kondycja finansowa i sytuacja prawna konkurenta; nastroje panujące wśród jego pracowników; plany na przyszłość, tą bliższą i tą dalszą; nowe technologie i innowacyjne rozwiązania, to wszystko w myśl zasady „trzymaj przyjaciół blisko a wrogów jeszcze bliżej”. Wywiad gospodarczy można stosować też wobec naszej firmy, taka sytuacja nazywa się wtedy audytem bezpieczeństwa i ma to na zadaniu sprawdzenie czy informacje o naszej działalności są dobrze zabezpieczone, a co za tym idzie niedostępne dla konkurencji.

Sprawdza on siłę naszych zabezpieczeń i ich adekwatność do chronionej informacji. Rzadziej zdarza się, że mamy sprawdzenie fizycznych zabezpieczeń informacji przechowywanych w naszej firmie. Pamiętajmy, że oprócz informacji ważna jest jej wiarygodność, informacja niewiarygodna jest informacją nieprzydatną.

Leave a Comment