Wolny zawód a należności

Wykonujemy wolny zawód. Świadczymy różnego rodzaju dla innych osób. Zarówno dla osób prywatnych, jak również przedsiębiorstw. Aż tu nagle spotyka nas niemiła niespodzianka. Jeden z naszych klientów, firma nie chce zapłacić za wykonaną pracę. Jest to sytuacja mało przyjemna. Poświęciliśmy swój czas i wykonywaliśmy pracę. W dodatku jesteśmy stratni. I co mamy zrobić?

Jakie są koszty windykacji?

długJeżeli dojdzie do windykacji to przynajmniej jest tego dobra strona. A to dlatego ponieważ koszty windykacji ponosi dłużnik. Tak się przynajmniej dzieje w relacjach handlowych pomiędzy przedsiębiorcami. Oznacza to ni mniej, ni więcej, że jeżeli prowadzimy działalność gospodarczą i świadczymy usługi na rzecz innej firmy, a ta nie chce nam zapłacić to poniesie również koszty windykacji. Ale tylko jeśli to będzie firma. Albowiem windykacja cennik na koszt dłużnika ma miejsce tylko w relacjach pomiędzy przedsiębiorstwami. Ten przepis nie ma zastosowania w relacjach przedsiębiorca-konsument lub konsument-przedsiębiorca. Ma to swój plus. Jeśli prowadzimy przedsiębiorstwo, a inne przedsiębiorstwo zalega nam z płatnością to w razie windykacji my jesteśmy z kosztów zwolnieni. Tutaj dłużnik ma pecha. I niestety, ale musi zapłacić. W tym momencie przedsiębiorca, który uczciwie wykonuje swoje zadanie, wywiązuje się ze zobowiązań i rzetelnie świadczy swoją usługę jest chroniony. Natomiast ten, kto nie chce płacić za czyjąś ciężko wykonaną pracę to niestety, będzie ponosić dodatkowe koszty. W myśl zasady – chytry dwa razy traci. Obciążenie dłużnika kosztami windykacji ma jeszcze inny aspekt. Otóż wierzyciele mogą chętniej występować o windykację.

Tylko co ma zrobić ktoś, kto się mówiąc kolokwialnie przeliczył. Przecież wypadki chodzą po ludziach. Przedsiębiorca, który zlecał mógł przez czas wykonywania zlecenia popaść w trudności finansowe. Tutaj niestety pozostają negocjacje z wierzycielem. I albo pójdzie nam na rękę albo niestety. Jego prawo. Wszakże on jest tutaj poszkodowanym. Widać tutaj dobrze, że każdy topór jest obosieczny.

Leave a Comment