Zainteresowania naszych pociech

Czym zajmują się w dzisiejszych czasach najchętniej dzieci? Na to pytanie nie ma jednej, krótkiej odpowiedzi. Wszystko zależy oczywiście od wieku dziecka – wiadomo, że ulubione zajęcie pięciolatka będzie inne niż ulubione zajęcie dziecka, które właśnie wybiera się do gimnazjum. Wiele również zależy od kwestii, gdzie dane dziecko mieszka.

Nasze pociechy mają przeróżne zainteresowania

planszówkaŁatwo domyślić się, że dzieci mieszkające na terenach podmiejskich lub wiejskich, będą wolały zajmować się czymś innym, niż dzieciaki zamieszkujące duże miasta, takie jak na przykład warszawa. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu różnice te nie były aż tak wyraźne. Wszystkie dzieci, niezależnie od miejsca zamieszkania grały w klasy, w gumę, jeździły na rowerze czy też bawiły się nad rzekami. Wszystkie z pewnością grały również w przeróżne gry planszowe. Zwyczaj ten jest ciągle jeszcze spotykany – niekiedy na korytarzach szkolnych czy w parkach widuje się osoby, które grają na przykład w chińczyka czy też gry karciane, jednak nie jest to już tak popularne jak było kiedyś. Mimo że na każdej większej ulicy znaleźć można sklep z grami planszowymi, nie jest on aż tak zaludniony jak na przykład sklep z grami komputerowymi. Wraz z rozwojem nowoczesnej technologii, kiedy dzieci mają wybór: gra planszowa lub gra komputerowa, często decydują się na to drugie. A szkoda. Gry planszowe rozwijają naszą wyobraźnię znacznie lepiej, niż gry komputerowe, gdzie wszystko jest już podane jak na przysłowiowym talerzu. Dzieci jednak niestety częściej fascynuje wyjątkowa złożoność fabuły oraz poziom grafiki, którą oferują gry komputerowe. To do nas, rodziców, należy wskazywanie im świata poza komputerem.

Dlatego nie wahajmy się zabrać nasze dziecko na wycieczkę rowerową po okolicznych wioskach, gdzie będzie mogło zobaczyć rzeczywistość wyglądającą niekiedy zupełnie inaczej niż ta w grze komputerowej. Pokażmy im, że życie w prawdziwym świecie również może być piękne, można w nim przeżywać niesamowite przygody oraz z radością witać każdy nowy, rozpoczynający się dzień.

Leave a Comment