Zalety wibrodiagnostyki czyli nowoczesnej technologii

 

Na rynku przemysłu maszynowego jest bardzo dużo technologii, które pozwalają nam na dokładną diagnostykę maszyn i urządzeń. Każda z nich ma swoje zalety, ale też i wady. Są również zwolennicy każdej z metod i ich przeciwnicy. Która z nich ma zatem najwięcej zalet i swoich zwolenników?

Co zyskujemy dzięki wibrodiagnostyce?

wibrodiagnostykaTechnologie, które pozwalają wykryć uszkodzenie maszyny jeszcze przed jego całkowitym wystąpieniem, dodatkowo często zapobiegając i pozwalając na oszczędzenie kosztów naprawy nie są oczywiście tanie. Jedna z droższych technologii, ale umożliwiająca kompletną i szczegółową analizę zjawisk drganiowych maszyn jest wibrodiagnostyka. Ta metoda pozwala na dokładne wyświetlanie częstotliwości drgań w postaci wykresu na osi czasu. Nie jest to oczywiście metoda w pełni idealna i nieomylna, jednak zawiera najwięcej zalet spośród wszystkich diagnostyk maszyn i urządzeń dostępnych do tej pory w naszym kraju. Eliminuje poważne awarie jak również zagrożenia wystąpieniem awarii. Wibrodiagnostyka wykorzystuje parametry w postaci drgań. Sprawdza się ona w maszynach, które cały czas pracują te drgania wywołując. Wentylatory czy silniki- tego typu maszyny, są narażone na wystąpienie awarii w postaci uszkodzenia danej części narażonej na wibracje. Właśnie wibracje powodują uszkodzenia urządzeń a wibrodiagnostyka pozwala na ich dokładną analizę. Wykres pokazuje odstępstawa od prawidłowych drgań co już jest sygnałem, że maszyna nie pracuje równomiernie i może wystąpić jej popsucie.

Metody pozwalające na analizowanie drgań i wykrywanie awarii są bardzo ważne w fabrykach pod względem ekonomicznym- wykrycie awarii to oszczędność naprawy urządzenia. Jednak są duże większe korzyści, które dane metody wywołują- zapobieganie chociażby globalnym katastrofom ekologicznym.