Coraz częściej już na etapie planowania czy też budowania domów jednorodzinnych zapada decyzja, aby jego ogrzewanie, podgrzewanie wody czy nawet zaopatrzenie w energię elektryczną odbywało się w sposób ekologiczny, wykorzystując dostępne zasoby energii słonecznej czy wiatrowej.
W podobny sposób wykorzystuje się również energię cieplną, którą już raz wykorzystano. Nowoczesne rekuperatory pozwalają na odzyskanie części energii cieplnej między innymi z wody, która była wykorzystana do kąpieli, a następnie została wypuszczona do kanalizacji. Dzięki rekuperatorom można taką energię ponownie wykorzystać choćby do podgrzania kolejnej partii wody czy do ogrzewania pomieszczeń.
Na podobnej zasadzie działa także wentylacja z odzyskiem, która ponownie wykorzystuje energię, wykorzystaną do podgrzewania lub schładzania powietrza. Innym urządzeniem, które pozwala na znaczące obniżenie kosztów ocieplania (w zimie) lub schładzania (w lecie) jest gruntowy wymiennik ciepła. Najczęściej jest on instalowany razem z rekuperatorem czy całym systemem grzewczym budynku.
Wymiennik ciepła wyrównuje temperaturę, a jego budowa wykorzystuje bardzo prostą zasadę – czerpie ciepło bezpośrednio z ziemi, która zdecydowanie chłodniej się nagrzewa i schładza w porównaniu z powietrzem. Przepuszczenie powietrza przez gruntowy wymiennik ciepła pozwala na wyrównanie temperatury w całym budynku przy minimalnych kosztach. System wentylacyjny w takim rozwiązaniu nie tylko zapewnia najbardziej optymalną temperaturę, ale również zapobiega rozwojowi grzybów i bakterii oraz może dodatkowo nawilżać lub osuszać dostarczane powietrze.
Główną wadą wymiennika jest koszt jego zakupu i instalacji. Dodatkowo ma on pewną niedogodność, związaną z koniecznością zainstalowania jednej z części wymiennika na wysokości co najmniej 2 metrów nad ziemia.