O systemach telekomunikacyjnych

Sprawy łączności różnie rozwiązywano na przestrzeni wieków. Wiele się zmieniło po rewolucyjnym wynalazku – telegrafie. To odkrycie pociągnęło za sobą dalsze wynalazki, dzięki którym doszliśmy do teraźniejszego poziomu komunikacji. Uzyskanie takiego poziomu usług wymagało wiele pracy, czasu i pieniędzy.

Z czego składa się przeciętny system telekomunikacyjny?

systemy telekomunikacyjneNiektórzy naukowcy twierdzą, że systemy telekomunikacyjne są najbardziej skomplikowanymi tworami człowieka. Ich podstawy nie są jednakże tak trudne. Podstawowy system telekomunikacyjny składa się z trzech ogólnych elementów, tj. nadajnika, medium transmisyjnego oraz odbiornika. Nadajnik przetwarza informacje na sygnał zdatny do przenoszenia. Medium transmisyjne przenosi sygnał od nadajnika do odbiornika i vice versa. Odbiornik odbiera sygnał, po czym przetwarza go na informacje. Cała magia jak zwykle tkwi w szczegółach. Dla każdego z tych elementów wymyślono wiele skomplikowanych algorytmów modulacji, filtrowania i wiele innych. Możliwa jest komunikacja punkt-punkt, czyli wykorzystująca jeden nadajnik i jeden odbiornik. Przykładem takiej komunikacji może być dzwonienie przez telefon. Czasem wykorzystuje się również komunikację rozsiewczą, która używa jednego nadajnika i wiele odbiorników. Taką komunikację wykorzystuje np. radiofonia. Często rozdzielenie nadajnika i odbiornika byłoby niekomfortowe dla użytkownika, dlatego wiele urządzeń może spełniać rolę zarówno nadajnika, jak i odbiornika.

Podsumowując, podstawowy system telekomunikacyjny składa się z trzech elementów, przy czym swa z nich często łączy się w jedno urządzenie. Każdy z tych elementów realizuje inny (choć często podobny) zestaw algorytmów. Fizyczne łączą powstały już wiele lat temu, choć teraz wykorzystuje się je w nieco innych celach.