Usuwanie form wegetatywnych bakterii, grzybów i wirusów

Dezynfekcja stosowana jest nie tylko w branży medycznej. Dezynfekowane są przeróżne materiały, które mają bezpośredni kontakt z człowiekiem, a na których często znajdują się chorobotwórcze mikroorganizmy. Od razu należy wyjaśnić, czym tak naprawdę jest dezynfekcja i czym różni się od sterylizacji.

Związki chemiczne wykorzystywane w dezynfekcji powierzchni

dezynfekcja warszawaOtóż dezynfekcja jest procesem, który ma na celu wyeliminowanie wegetatywnych form bakterii, wirusów i grzybów. Dezynfekcja nie pozbywa się jednak form przetrwalnikowych, jak to bywa w przypadku sterylizacji. Dezynfekowanie materiałów jest bardzo ważne w wielu branżach. Przedmiot, który podlega sterylizacji, zawsze jest jałowy. Przedmiot zdezynfekowany nie musi być jałowy. Istnieją firmy, które zajmują się profesjonalnymi usługami dezynfekcji. Takie firmy mają w swojej ofercie np. dezynfekowanie warzyw i owoców. Poza tym dezynfekcja warszawa dotyczy oczywiście gabinetów lekarskich, sal chorych i nie tylko. Dezynfekcję można przeprowadzać w obiektach po zalaniach, w samochodach, magazynach, zakładach produkcyjnych i wielu innych miejscach. Obecnie stosuje się przeróżne środki chemiczne, które służą do dezynfekcji. Można skorzystać z takich środków, które są całkowicie bezpieczne dla człowieka i nie powodują żadnych reakcji alergicznych. W przypadku urządzeń medycznych do dezynfekcji bardzo często stosuje się alkohole. Poza tym stosowane są też biguanidy.

Do tych związków należy popularna chlorheksydyna, która jest też składnikiem płynów do mycia rąk dla pracowników medycznych. W dezynfekcji stosuje się też takie związki chemiczne jak aldehydy. Można zastosować mocniejsze kwasy i zasady, ale tu trzeba uważać na rodzaj odkażanej powierzchni. Z bardziej znanych związków dezynfekcyjnych należy wyróżnić nadtlenek wodoru, czyli wodę utlenioną.