W jaki sposób wycenia się domy

 

Mam świadomość tego, że mój zawód jest odrobinę niecodzienny. Mało kto zna kogoś, kto zajmowałby się na co dzień wycenianiem domów. Nie jest to wcale proste zajęcie – wymaga to ogromnej wiedzy oraz umiejętności, których nie każdy posiada.

Wycenianie domów – niełatwy zawód

wycena domu warszawaPrzede wszystkim ważna jest okolica, w której znajduje się dom. Trzeba wziąć pod uwagę wszystkie możliwe zalety i wady, które wpływają na jakość danego miejsca. Najdroższe domy znajdują się w centrum oraz na osiedlach, z których można bez problemu dojść tam na pieszo. Ważne jest to, czy bezpośrednio obok domu nie znajduje się na przykład szeroka droga lub ogromne rondo. Problemem jest wówczas nie tylko hałas, ale również spaliny – w godziny szczytu stoi tam przecież całe mnóstwo samochodów w korkach. Istotne jest też to, jakiego rodzaju budynki znajdują się w okolicy – czy jest to osiedle, na które lepiej nie chodzić w nocy samemu, czy też wszędzie dookoła znajdziemy spokojne i drogie domki. Później możemy przejść do kolejnego kryterium – rozmiar oraz stan, w jakim znajduje się dom. W samej Warszawie na sprzedaż każdego dnia wystawiane są domy, przez co konkurencja nie jest wcale mała. Możemy mieć jednak świadomość tego, że w kwestii, jaką jest prawidłowa wycena domu – Warszawa ma jeden dodatkowy punkt za to, że jest stolicą, w której odbywa się wszystko to, co ważne dla kraju. Sprawia to, że względem domów w innych miastach, tutaj można dostać za nie nieco wyższą cenę. Ważne jest również to, czy śpieszy nam się ze sprzedażą czy też nie. Czym bardziej czas nas nagli, tym niższą cenę będziemy musieli dać.

Wbrew pozorom wycenianie domów nie jest wcale rzeczą prostą. Wymaga ona umiejętności szacowania oraz dostrzegania tego, czego nie widzą inni ludzie. Dzięki temu jednak można mieć pewność, że dom został wyceniony uczciwie i zgodnie z rzeczywistym stanem.